ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

שומן בטני

שאיבת שומן והשמנה בטנית: סיכונים והמלצות

שאיבת שומן בעקבות השמנה בטנית והסיכונים הבריאותיים 

השמנה בטנית, או כפי שהרופאים קוראים לה – "השמנה מרכזית", היא הצטברות של מצבורי שומן מתחת לעור או מתחת לשרירי הבטן. הסממן החיצוני הנפוץ ביותר לכך הוא באמצעות היווצרותה של כרס או "צמיגיות" באזור המותניים. מדובר בתופעה שאינה רק "אסתטית" אלא מהווה סיכון בריאותי ממשי לכן רצוי לטפל בבעיה (בד"כ בעזרת שאיבת שומן) ברגע שהיא מתחילה ולא לחכות זמן ממושך, במהלכו מצטברים עוד ועוד שומנים באזור, כך תוכלו להפחית סיכונים בריאותיים עתידיים. השמנה בטנית לרוב משפיעה לרעה על ביטחונם העצמי של גברים ונשים רבים. בעוד שרבים רואים אותה רק בתור בעיה אסתטית, הנזקים הבריאותיים שלה לטווח הארוך הם רבים ומשמעותיים.
ישנו קשר מוכח בין שומן בטני לבעיות רפואיות שונות, כמו מחלות לב, בעיות בכלי הדם, התקפי לב ושבץ מוחי. שומן בטני מוגזם עלול להיות מסוכן בגלל מיקומו: במרבית המקרים הוא מצטבר ליד הוריד שמזרים דם מאזור מערכת העיכול לטחול ולכבד, החומרים שנמצאים בשומן הבטני כוללים חומצות שומן אשר מצטברות בכבד ומשפיעות על קצב ייצור השומנים בדם והתוצאה היא עלייה ברמת הכולסטרול הרע בדם, וירידה ברמת הכולסטרול הטוב. סיכון נוסף המגיע משומן בטני לפי מחקירם שונים הוא סוכרת סוג 2. כאמור, החומרים המופרשים מהשומן הבטני (ציטוקינים וחומרים נוספים), מובילים לפגיעה בתאי השריר ובתאי הכבד. מה שעלול לפגוע בהורמון האינסולין המופרש מהלבלב ואחראי על אספקת הסוכר לתאי הגוף. סיבוכים נוספים שיכולים להיגרם מכך הם כבד שומני ואף עלייה בסיכוי לחלות בסרטן.

הטיפול בתופעת השומן הבטני:

אחד מן הפתרונות היותר מקובלים הוא להרכיב תוכנית תזונתית מאוזנת בליווי של תזונאית מוסמכת, כזו שתאפשר לגוף לקבל את הרכיבים התזונתיים הדרושים לו ללא הוספת שומנים מיותרים, המגיעים בין היתר ממשקאות מתוקים ומאכלים עתירי שומן וקלוריות. 

פתרון נוסף הוא להתעמל, זאת כנראה אחת מהדרכים היעילות ביותר להוריד את היקף השומן בגוף ולשמור על הבריאות, ומחקרים רפואיים רבים הוכיחו זאת. 

שני הפתרונות הללו, על אף שהוכחה יעילותם והם מגובים במחקרים לאין שיעור, עדיין אינם בהכרח מהווים מענה מספק לפן האסתטי. אין ספק, ההמלצה היא חד משמעית: שילוב של תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מתאימה יסייעו בטיפול בבעיית השומן הבטני. אך מה עושים לאחר מכן, וכיצד מתמודדים עם הפגיעה האסתטית המתלווה לירידה במשקל ובהיקפים באזור הבטן? לעיתים, הפתרון ה"משלים" והיעיל לתהליך עשוי להיות שאיבת שומן בטני.

מהי שאיבת שומן?


שאיבת שומן היא הליך קצר יחסית, כמעט נטול סיכונים. הפעולה מתבצעת באמצעות החדרת צינורית ושאיבת תאי השומן מהאזור הרצוי אל תוך מיכלים ייעודיים. אגב, במידת הצורך, אפשר להזריק מחדש אל תוך הגוף חלק מהשומן שנשאב על מנת לעצב אזורים אחרים.
ניתן לבצע את השאיבה ממספר אזורים שונים בגוף במסגרת אותו ניתוח או מאזור אחד. ההליך מתבצע בהרדמה מלאה.


למי מומלץ לעשות ניתוח לשאיבת שומן


ראשית חשוב להדגיש, שאיבת שומן היא לא פתרון לירידה במשקל! זהו הליך אסתטי, שאינו רלוונטי לאנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני. הוא כן מתאים לאנשים בעלי אחוזי שומן נמוכים יחסית, שרוצים להסיר שומן מאזור ספציפי, שבו נשארו מצבורי שומן גם לאחר ירידה במשקל ושמירה על אורח חיים בריא. בחלק מהמקרים אפשר לשלב את הניתוח עם ניתוח למתיחת בטן, שבו מסירים את עודפי העור הנותרים לאחר הוצאת השומן.


מה קורה לאחר ניתוח שאיבת שומן?


במרבית המקרים המטופל נשאר להשגחה ולמנוחה למשך כמה שעות. לאחר מכן רצוי להתחיל לנוע, שכן שכיבה ממושכת עלולה לגרום לסיבוכים. בנוסף, יש להקפיד על נטילת התרופות שהומלצו על ידי הרופא ולדבוק בהנחיות הניתנות על ידו למשך תקופת ההחלמה. לאחר הניתוח תזומנו למספר ביקורות על ידי הרופא המנתח, כדי שיוכל לעקוב אחר קצב ההחלמה. בכל הנוגע לפעילות גופנית, אפשר לחזור לפעילות מלאה לאחר כשישה שבועות. בכל מקרה, רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל בכל שאלה.

דוקטור יעקב בר – על מקצוענות לא מתפשרים

כאשר מדברים על ניתוח לשאיבת שומן, ישנם שלושה גורמים המשפיעים על תוצאת הניתוח: הניסיון של המנתח, איכות הצוות ושימוש בציוד מתקדם. דוקטור יעקב בר הוא בעל ניסיון רב בביצוע ניתוחי שאיבת שומן uבעזרת ניסיונו והצוות המיומן שלו, תוכלו לדעת שאתם נכנסים לניתוח שישיג את מטרתו. צוות המרפאה יסייע לכם בהכנה לניתוח, תקבלו את כל המידע וההנחיות הדרושות, ותקבלו ליווי אישי צמוד בתקופת ההתאוששות. 

מתלבטים? זקוקים למידע נוסף? אתם מוזמנים לדבר איתנו עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ.

למידע נוסף, מומלץ להיכנס אל עמוד שלנו ניתוחים פלסטיים.

בהצלחה!

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: