ד"ר יעקב בר
ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

החלמה מניתוח אף

לנשום לרווחה: החלמה מניתוח אף – כל מה שצריך לדעת

עוד לפני שמבצעים את הניתוח עצמו, צוות המרפאה שבה תנותחו יספק לכם הוראות מלאות בנוגע לתקופת ההתאוששות לאחר הניתוח. זמן ההחלמה מניתוח אף נע בין 14-7 ימים, כאשר לאחר כשבוע מורידים את הגבס מהאף. אפשר לומר שכאשר מדובר על החלמה מניתוח אף, תקופת ההתאוששות היא בסך הכל קצרה למדי שכן לאחר הורדת הגבס ישנה כבר אפשרות לחזור לעבודה, במקרה שזוהי איננה עבודה הדורשת מאמץ פיזי.

מהן ההגבלות בתקופה שלאחר הניתוח?

בשבוע הראשון לאחר הניתוח, אף המטופל יהיה מכוסה בגבס ויחולו עליו ההגבלות הבאות:

  • בשל רגישות האזור, חל איסור לקנח את האף במשך שבועיים כדי למנוע דימומים.
  • יש להימנע מהרמת משקלים כבדים, כמו כן אסור לבצע פעילות גופנית במשך חודש. רצוי לנוח ולתת לגוף זמן להתאושש.
  • לא להרטיב את הגבס בזמן המקלחת.
  • הימנעות מהרכבת משקפיים – במשך שבועיים עד שלושה מומלץ שלא להרכיב משקפיים כדי לא ליצור לחץ על אזור האף.
  • רצוי לישון על הגב – במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח ישנה המלצה לישון על הגב. שינה על הצד עלולה במקרים מסוימים לגרום להתנפחות האף, במקרים מסוימים היא אפילו עלולה להוביל לסגירתו.
  • חשוב לזכור שישנן הגבלות נוספות, ולכן תמיד צריך לוודא שמקבלים מהמרפאה את ההנחיות המלאות.

תופעות הלוואי של ההחלמה מניתוח האף

נפיחות ושטפי דם

אחת מן התופעות הטבעיות שקורות בעקבות ניתוח אף היא נפיחות ושטפי דם באזור המנותח. אין מה לדאוג, מדובר בתגובה תקינה וטבעית של הגוף. במרבית המקרים הנפיחות עולה בימים הראשונים לאחר הניתוח ויורדת משמעותית לאחר תקופה של כשלושה שבועות. שטפי הדם בדרך כלל נעלמים לאחר כשבוע.
אחת הדרכים להפחית את הנפיחות היא באמצעות קירור האזור בקרח, כך תוכלו גם להפחית את תחושת הכאב ולישון ביתר קלות. כמו כן, ניתן להשתמש במשככי כאבים בהתאם להמלצת הרופא המטפל. בכל מקרה של תופעות לוואי נוספות רצוי להתייעץ עם צוות המרפאה.

נזלת והעדר תחושה באף

אחת מן התופעות הנפוצות בתקופת ההחלמה לאחר הניתוח היא נזלת. ישנם מטופלים אשר גם חווים חוסר תחושה באף, אך זוהי תחושה זמנית אשר נעלמת לאחר תקופתה ההחלמה.

קשיי נשימה

אחד מן הקשיים הנפוצים ביותר לאחר הניתוח הוא קושי בנשימה, הנגרם בגלל הצטברות של הפרשות, קרישי דם והתנפחות של הריריות. כל אלו מובילים לכך שתהיה חסימה של זרימת האוויר בזמן הנשימה דרך האף. מדובר על תופעה נורמלית לחלוטין בתקופת ההחלמה מניתוח האף, ובמידה ומקפידים על כל הנחיות הרופא בתקופת ההחלמה, לאחר מספר שבועות התופעות הללו צפויות להיעלם לחלוטין.

יש לציין שברוב המקרים הרופא המנתח יחדיר טמפונים אל הנחיריים, זאת במטרה לקבע את ריריות האף. מספר ימים לאחר הניתוח הרופא המטפל יסיר את הטמפונים ולאחר מכן גם את הגבס. עם תום תקופת החלמה תוכלו לחזור לנשום בצורה רגילה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: