ניתוחי אף

כל מה שאתם צריכים לדעת על ניתוחי אף

ניתוח אף זהו אחד הניתוחים הנפוצים בקרב האוכלוסיה, בני כל הגילים והמינים.  השפעתו האסתטית היא דרמטית מאחר וזהו איבר הממוקם במרכז הפנים ושינוי בו משנה לעיתים בצורה דרמטית את מראם. מסיבה זו יש משמעות רבה לשיפור הביטחון העצמי ותדמית הגוף. זהו ניתוח לא פשוט מבחינה טכנית לרופא, אך ניסבל ויחסית לא טראומטי למנותח. יש מספר רב של שיטות של ניתוח אף. בגדול מקובלות שתי שיטות: השיטה הפתוחה והשיטה הסגורה. בשיטה הסגורה הניתוח נעשה דרך הנחיריים ללא צלקות חיצוניות. יתרונו הוא זמן ניתוח קצר יותר, עלות נמוכה יותר והיעדר צלקת חיצונית. חסרונו העיקרי הוא מוגבלות מסוימת בביצוע שינויים כאלה ואחרים באופן מדויק יחסית לניתוח פתוח. ניתוח אף פתוח מרימים למעשה את עור האף כך שכל המבנים מתחתיו גלויים לעין וניתן לבצע שינויים יחסית בדיוק גדול יותר. יחד עם זאת יש לציין שאיכות הניתוח תלויה בראש ובראשונה במיומנות הרופא, ולאו דווקא בטכניקה המסוימת בה הוא משתמש.

האף מתפתח  לצורתו האופיינית בדרך כלל בגילאים 15-16 , אך משתנה באופן הדרגתי ואיטי במשך כל החיים. ניתן להתחיל לעשות ניתוח אף בד”כ מגיל זה, כמובן שהדבר תלוי בבשלות הנפשית של המטופל/ת . הפגמים באף כוללי מגוון רב של צורות. הבעיה הנפוצה היא גבנון גדול, ואחריה קצה רחב ושמוט. קיימים פגמים נוספים כגון נחיריים רחבים, אף עקום לאחד הצדדים וכדומה. לעיתים הסיבה היא חבלה לאף בין אם ידועה ובין אם שהמטופל אינו זוכר כלל את התרחשותה.

ניתוח אף לפני ואחרי

דר בר – ניתוחי אף 

ניתוח מחיצת אף

אחת הבעיות השכיחות היא סטייה או עקמומיות של מחיצת האף, המהווה למעשה את ה”קיר” המפריד בין חללי האף. עקמומיות זו כרוכה לעיתים בקושי בכניסת אוויר דרך הנחיר, ונחירות, ולפעמים אינה באה לידי ביטוי בהפרעת נשימה. מאידך הפרעת נשימה עלולה להופיע לאחר הניתוח במידה ולא מיישרים את המחיצה, וזאת עקב היצרות החלל הנובעת מהניתוח עצמו. ניתוח מחיצה מהווה תוספת לניתוחי אף רבים. לעיתים קיימות גם קונכיות מוגדלות המצרות את חלל האף ותורמות להפרעה בכניסת האוויר. קונכיות הן בליטות רירית ועצם הבולטות לתוך חלל האף מצידיו. לקונכיות אמנם תפקיד פיזיולוגי של תוספת לחות וחום לאוויר הנשאף לריאות, אך לעיתים הנזק שבהפרעה לנשימה עולה על התועלת ואז יש להסירן.

טל וקנין בת 20

“שנים הרגשתי חוסר בטחון בעקבות שבר באף שהפריע לי מאוד מבחינה חיצונית.
כשהגעתי ליעקב בר לאחר שיחה איתו,החלטתי מיד שאני רוצה לעבור ניתוח אף אצלו.
הגעתי אליו בגלל חברות,ראיתי הרבה תוצאות יפות לפני.
אני מאוד מרוצה וכיף לי.”

   

שני, לאחר ניתוח אף

   

הכנה לפני ניתוח אף

יש לבצע ספירת דם ותפקודי קרישה בקופ”ח. יש להגיע לבית החולים בצום של 6 שעות לפני הניתוח. במידה ומצוננים ויש נזלת או דלקת גרון, חובה לדחות את הניתוח מחשש לזיהום. יש לנקות את האף מהפרשות עם מטוש לניקוי אוזניים, ולגברים מומלץ לקצץ את שערות האף ככל הניתן.

מהלך ניתוח אף ואחריו

ניתוח אף מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה עד שעה ושלושת רבעי. המנותחת מתעוררת עם גבס פלסטי על האף וגם עם טמפונים בנחיריים. יש לזכור כי הנשימה מתבצעת דרך הפה עד להוצאת הטמפונים. לאחר התאוששות בת מספר שעות, משתחררים הביתה . באים כעבור יומיים עד שלושה להוצאת הטמפונים, וכעבור שבוע להוצאת הגבס. לעיתים יש צורך במהלך הניתוח בהצרת נחיריים, ואז יש צלקת חיצונית לאורך זווית הנחיר ותפרים שמוצאים אף הם בזמן הסרת הגבס כעבור שבוע.

ניתוח אף – כאבים

ביום עד יומיים הראשונים, ולא חזקים בד”כ, ניתן לקחת כדורים כגון אופטלגין כל 6 שעות.אנטיביוטיקה – למשך 4 ימים אם נעשה ניתוח מחיצה בשילוב עם ניתוח  אף קוסמטי. ביומיים הראשונים לאחר ניתוח אף מתפתחת בהדרגה נפיחות מלווה בסימני שטף דם כחולים סביב האף והעיניים. בבית מומלץ בתקופה זו להניח רטיות קרות  על העיניים. מקובל להשתמש בשקיות של אפונה קפואה מונחות על מגבת דקה, מאחר והאפונה ממלאה את השקעים הטבעיים של הפנים. הנפיחות יורדת בהדרגה החל מיומיים עד שלושה לאחר הניתוח עד כשבועיים לאחריו. שטפי הדם חולפים אף הם ברובם כ – 10 ימים לאחר הניתוח אך יכולים להמשך גם כשבועיים. מכל מקום, לאחר הסרת הגבס כעבור שבוע ניתן למרוח איפור המסתיר את שאריות שטף הדם. הכלכלה ביום הראשון לאחר ניתוח אף היא כלכלה רכה, ובמידת האפשר לא מאוד חמה. לאחר כיממה ניתן לאכול כרגיל. האף הולך ומשתנה בהדרגה כשנה שלמה לאחר הניתוח. מיד לאחר הסרת הגבס הוא נפוח ובצקתי וקווי המתאר שלו אינם ברורים ומוגדרים. הבצקת והנפיחות פוחתות בהדרגה במשך מס’ חודשים. כמו כן בהרבה מקרים יהיה קצה האף מיד לאחר הסרת הגבס גבוה וסולד, אך אל בהלה, הוא מתוכנן כך בכוונה מכיוון שהוא נוטה לצנוח חזרה במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח, ואז יהיה במיקומו המתוכנן. * ביקורת נוספת נעשית בין חודש ל- 3 חודשים לאחר ניתוח אף.

ניתוחי אף – הנחיות לאחר הסרת הגבס

 • לא לקנח את האף 3 שבועות. ניקוי האף ייעשה ע”י מקלון לניקוי אוזניים בעדינות ועשוי להימשך מס ימים עד שבועות. ניתן להשתמש בתרסיסי מי מלח הנמכרים בבתי המרקחת להפחתת הבצקת בפנים האף בחודש הראשון.
 • יש ללחוץ על בסיס האף בזמן התעטשות על מנת למנוע מעצמות האף לקפוץ לצדדים.
 • להימנע ממאמצים פיזיים קשים, משהייה בחום קיצוני או קרינת שמש ממושכת בחודש וחצי הראשונים. הדבר עלול לגרום לנפיחות , ולעיתים אף לדמם באף. להימנע ממצבים העלולים לגרום לחבלה באף. יש לזכור כי העצמות עדיין אינן חזקות וכי האף עלול להישבר כתוצאה ממכה לא מכוונת.
 • משקפיים – במידה ואינם כבדים, ניתן להרכיב כבר לאחר הניתוח. יש לזכור כי עקב הבצקת בעור עלול להיוותר שקע זמני לאחר הסרתם.
 • ים ובריכה – להימנע בחודש הראשון לאחר הניתוח.
 • חופשת מחלה – שבועיים.

ניתוח אף – סיבוכים

 • דימום –  לעיתים יש דימום מוגבר לאחר הניתוח. לרוב הוא חולף מעצמו. לעיתים יש צורך בהכנסה של טמפונים לעצירת הדמם. קורה יותר בניתוחי מחיצה.
 • זיהום – נדיר ומצריך טיפול אנטיביוטי.
 • הפרעה בנשימה – לעיתים לאחר ניתוח קוסמטי ללא מחיצה עקב היצרות חלל האף. במידה וקורה מומלץ לבצע ניתוח מחיצה.

 ניתוח אף – שאלות נפוצות 

 1. כמה זמן לפני גיוס ניתן לבצע ניתוח אף ? –  עד כחודשיים לפני הגיוס.
 2. מתי ניתן לצלול/ לשחות? – כחודש לאחר הניתוח.
 3. חופשת מחלה? – שבועיים.
 4. משקפיים? – אם הם קלים ניתן להרכיב מיד. אם כבדים, להמתין שבועיים.
 5. מתי ניתן לבצע טיפול עור לאף (“הוצאת שחורים”)? – כחודשיים לאחר ניתוח אף.
 6. שיזוף? – חצי שנה לאחר הניתוח.
 7. מה קורה אם אינני מרוצה ממראה האף? –  ניתוח אף שניוני קשה לאין ערוך מניתוח ראשוני. במידה והשינוי ניתן לביצוע לפי הערכת הרופא, תישא בעלות חדר הניתוח. יש להמתין כשנה לפני ניתוח נוסף.
 8. מדוע יש לי חוסר תחושה בקצה האף? – חוסר התחושה בד”כ זמני בגלל הניתוח.
 9. מדוע האף נראה עקום? – אף איננו תמיד סימטרי וישר , ולא תמיד ניתן ליישרו לחלוטין בניתוח, במיוחד לאחר שברים קודמים.
 10. מדוע הנחיריים אינם שווים? – נחיריים במקרים רבים אינם שווים גם לפני הניתוח. מבנה הסחוסים בקצה האף אינו תמיד סימטרי ולא ניתן להשיג סימטריה מלאה במרבית המקרים.
 11. מדוע אינני מסוגל/ת להזיז את השפה העליונה? – זמנית יש קושי בתנועה לאחר הניתוח, זהו מצב חולף.
 12. מדוע החיוך השתנה? – בגלל קושי זמני בתנועה לאחר הניתוח. השרירים והרקמות עדיין בצקתיים ונפוחים.
 13. האם השפה העליונה מתארכת? – לא, לעיתים היא נראית כך עקב הרמת קצה האף.
 14. האם אזדקק לניתוח נוסף בעתיד? – תוצאות הניתוח נשמרות לאורך שנים, אולם עם השנים קצה האף עלול לצנוח מעט ולעיתים נזקקים לניתוח נוסף.

ניתוח אף הוא אחד הניתוחים הוותיקים בכירורגיה הפלסטית והוא אתגר פיסולי,בשל תפקידו המכריע בקביעת מראה הפנים.בפגישת הייעוץ, ייבדק גם התחום הנשימתי. אם ישנה הפרעה בנשימה הנובעת מסטייה של המחיצה או בליטה של הקונכיות אז יבחן הצורך בניתוח אף משולב רפואי ואסתטי. ניתוח משולב המבוצע ע”י רופא מיומן יביא לתוצאה שתשפר משמועתית את איכות חיי המנותח.בניתוח אף חשוב להגיע לתוצאה טבעית ביותר ולא ליצירת מראה מנותח,הניתוח מבוצע בשיטה “הסגורה” או “הפתוחה” ללא חתכים חיצוניים או עם חתך חיצוני זעיר בבסיס האף קרוב לחיבור עם השפה העליונה. לעיתים קיים צורך בהצרת נחיריים וזו היא פעולה המשאירה צלקות חיצוניות בצידי הנחיר. צלקות אלה חבויות בקפל הנמצא בצידי הנחיר ואינן בולטות לעין. בתום שנה מהניתוח הן מגיעות למצב העדין שבו הן מיטשטשות וכמעט שאינן נראות. אורך הניתוח כשעה עד 3 שעות לפי מידת מורכבותו והוא מבוצע בהרדמה מלאה המבטיחה למנותח ולמנתח תנאים אידאליים לביצוע הניתוח. לאחר הניתוח מקובע האף ע”י חבישת גבס. במקרה של ניתוח משולב מחיצה יוכנסו גם טמפונים לאף לתמיכה ולספיגה למשך כמה ימים.לאחר כשבוע יוסר הגבס וההחלמה תהיה כעשרה ימים מיום הניתוח בה יעלמו שטפי הדם והנפיחויות.

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח
דימום מהאף בעשרת הימים הראשונים ניתן למניעה ע”י ביצוע הקפדה על מילוי הוראות הרופא. פגיעה בחוש הריח היא פגיעה חולפת.תוצאה סופית תתקבל לאחר כשישה חודשים עד שנה כאשר הנוקשות והבצקת העורית יחלפו.

מעוניינים במידע נוסף?
לתיאום פגישה השאר/י פרטים או חייג/י 073-7764442