ניתוחי חזה

ד״ר בר - ניתוחי חזה

ניתוחי חזה הם הניתוחים הפלסטיים המבוקשים ביותר אצל נשים. בעיני רבות ורבים, לב הנשיות פועם בחזה הנשי. לכן, הביטחון העצמי, תחושת דימוי הגוף והמראה החיצוני הכללי קשורים ישירות באזור החזה עבור המון נשים.

כמובן, כל אישה והאידיליה שלה למראה הגוף – יש את מי שחולמת על חזה גדול ושופע ומנגד, את מי שמדמיינת את עצמה עם חזה קטן וזקוף. רובן ככולן מעוניינות בחזה פרופורציונלי לגוף, שיחמיא למראה הכללי שלהן. במקרה הזה, הגודל ממש לא קובע – אלא איך האישה מרגישה עם הגוף שלה, ועם החזה שלה בפרט. כך או כך, הרפואה הפלסטית והאסתטית מציעה ניתוחי חזה שונים, הכוללים בין השאר הגדלה, שחזור, הקטנה והרמה של החזה, וכמובן שלא נשכח גם את ניתוחי החזה לגברים.

ניתוחי חזה - ד"ר יעקב בר

ניתוח הגדלת חזה

נשים רבות רוצות להגדיל את החזה שלהן משום שבעיניהן הוא קטן מדי או שגודלו לא פרופורציונאלי למראה הכללי שלהן. חלק מהנשים מחפשות להחזיר את הנפח שהחזה שלהן איבד עקב הריונות והנקות או לשחזר את מה שאיבדו לאחר שעברו כריתת שד. בנוסף, לעתים נשים שנולדו עם חזה שלא התפתח או לא סימטרי יפנו לניתוח כזה. הסיבות והמקרים רבים, אך בסופו של יום, המטרה של ניתוחי חזה מהסוג הזה היא ברורה – להגדיל את החזה.

השיטה הנפוצה ביותר לניתוח הגדלת חזה היא על ידי הכנסת שתלי סיליקון לכיס מתחת לחזה. בניתוחי חזה כאלה, המנתח יחדיר את השתלים דרך חתך, אותו הוא יבצע בקפל התת שדי במטרה שהשד יסתיר בעצמו את הצלקת שתיווצר. 

הניתוח נערך בהרדמה כללית ונמשך לרוב בין חצי שעה לשעה. 

 

ניתוח הקטנת חזה

יש נשים שעבורן חזה גדול הוא דווקא נטל, שהרי לעתים, חזה גדול עלול לגרום לחוסר נוחות, לכאבי גב, לקשיים בספורט ולהזעה, פטרת ודלקות עור מתחת לחזה. עבור חלק מהנשים, החזה בעיניהן פשוט גדול מדי ולא מתאים לפרופורציות של הגוף שלהן, מה שפוגע בביטחון העצמי ובתדמית הגוף שלהן. הקטנות חזה הן ניתוחי חזה המציעים פתרון לכל הבעיות האלה, כאשר הם מעניקים מראה צעיר, אסתטי וזקוף יותר לחזה. 

ניתוח הקטנת חזה נעשה באמצעות כריתת רקמה ועור שד. צורת החתך והצלקת תלויות בגודל ובצורת השד, כאשר שד נפול מאוד ידרוש חתך בצורת עוגן, מעין T הפוך, ושד נפול מעט ניתן להרים בעזרת חתך סביב הפטמה והעטרה בלבד. 

הניתוח נערך בהרדמה כללית ומשכו לרוב בין שעתיים וחצי לשלוש שעות.

 

ניתוח הרמת חזה

נשים רבות סובלות מצניחת חזה לאחר שינויים משמעותיים במשקל, הריונות, הנקות ועוד.

בנוסף, עם הגיל והשנים, הרקמות מאבדות מחוזקן והשד הולך ונעשה נפול יותר. ברמה האסתטית, הביטחון העצמי ודימוי הגוף של נשים רבות נפגע כאשר החזה שלהן נפול, אך גם מבחינה רפואית יש לזה משקל לא קטן – חזה נפול עלול להוביל לפטרת מתחת לקפל העור ולזיהומים, הזעה מוגברת באזור וכדומה. בניתוח הרמת חזה, המנתח ירים את החזה כך שהוא יעמוד זקוף ויהיה מעוצב ומושך מתמיד. 

בניתוח, המנתח מעצב את החזה מחדש ומחזיר את הפטמה והעטרה למקום שבו היו לפני צניחת השד. בנוסף, הוא יסיר את עודפי העור ויעניק לחזה מראה מוצק. 

ניתוחי הרמת חזה נערכים בהרדמה כללית ונמשכים לרוב כשעתיים. 

 

ניתוח הוצאת והחלפת שתלים

בשלב מסוים, בממוצע של כ-10 שנים לאחר הניתוח הראשון, נשים שעברו ניתוחי חזה צריכות לעבור ניתוח החלפת שתלים. שתלים ישנים לעתים מתקשים, נקרעים או דולפים, דברים המהווים סכנה בריאותית של משש לאישה, ולכן יש צורך להחליפם. 

לעיתים, עוד בטרם חלף פרק הזמן המקסימלי המותר, פשוט מתעורר בקרה האישה רצון להגדיל או להקטין את גודל השתלים הקיימים או לשנות את הצורה שלהם. בנוסף, נשים שחיות עם שתלים לעתים עוברות שינויים בגוף, כגון לידות והנקות או ירידות במשקל, אשר דורשים גם התאמה של גודל השתלים ולכן יש להחליפם. כמובן, יש גם נשים שלאחר תקופה מסוימת מעוניינות להוציא את שתלי הסיליקון מהחזה לצמיתות. 

ניתוח הוצאת והחלפת שתלים מתבצע על ידי ניקוי של כיס השד והקופסית שנוצרת באופן טבעי סביב השתל.

הניתוח נערך בהרדמה כללית ומשכו לרוב כשעה.