ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

ניתוח מתיחת בטן

שוקלים לעבור ניתוח מתיחת בטן? הנה כמה דברים שכדאי לדעת!

דיאטה או ביקורים תכופים בחדר הכושר לא יכולים להוריד את עודפי העור והשומן בבטן, המופיעים בדרך כלל אחרי ירידה חדה במשקל או לאחר הריון. במצבים כאלו, אין משמעות למשטר התזונה והאימונים שיינקטו, ואם רוצים לקבל בטן שטוחה יש צורך בביצוע ניתוח מתיחת בטן. בעזרתו של ד"ר יעקב בר, סיכמנו עבורכם מדריך המפרט את כל הדברים שחשוב לדעת אם אתם שוקלים לעבור ניתוח מתיחת בטן. 

מה זה ניתוח מתיחת בטן?

בגדול, ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח פלסטי בו עודפי עור ושומן מהבטן מוצאים החוצה שרירי דופן הבטן מהודקים לטובת קבלת בטן שטוחה ומתוחה. ניתוח זה, המתבצע בהרדמה מלאה, נפוץ במיוחד עבור נשים לאחר הריונות או אנשים שביצעו בעבר שאיבת שומן או קיצור קיבה.  ניתוח זה שכיח בקרב נשים לאחר שעברו מספר לידות, נשים עם שרירי בטן רפויים שנשארו להן עודפי שומן עקשניים, או לנשים וגברים שהיו שמנים בעבר, עברו מספר דיאטות משמעותיות, שגרמו לעור להראות כאילו הוא תלוי ונותרו עם עודפי שומן ועור בבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, ומצריך לאחר מכן אשפוז לצורך השגחה. זמן הניתוח תלוי בכמויות השומן ועודפי העור שהצטברו בבטנו של המנותח, ובמידת רפיון שרירי הבטן שלו. לאחרונה אנו שמים לב לעלייה בביקוש לניתוח מתיחת בטן גם בקרב צעירים ואף אצל נשים שעוד לא הרו, מתוך רצון לקבל את התוצאה האסטית של בטן מתוחה לאורך זמן. חשוב להדגיש שהריונות לאחר הניתוח ישנו את מראה הבטן ובכל מקרה, ניתוח מתיחת בטן מחייב פגישת ייעוץ אצל מנתח פלסטי מומחה, שבה יערך תיאום ציפיות.

מתי כדאי לעשות ניתוח מתיחת בטן?

ככלל, את הניתוח יש לבצע רק כאשר אתם שלמים ובטוחים עם המשקל שלכם בעת ההליך. כלומר, אם מתוכנן הריון נוסף, או שיתכן ותהיה עליה או ירידה דרסטית במשקל, עדיף שלא תעשו את הניתוח כרגע מפני שתוצאותיו לא יוכלו להישאר לאורך זמן. זכרו, ניתוח מתיחת בטן הינו ניתוח פלסטי אסתטי לחלוטין, ואין בו שום אלמנט בריאותי, אלא אם כן עודפי העור גורמים לקפלים שמתחתם נוצרים זיהומים.   מה כולל ההליך הכירורגי? כאמור, הליך זה מתבצע תחת הרדמה מלאה, כשלאחר מכן המנותח נשאר להשגחה קצרה. בניתוח עצמו, המנתח הפלסטי יחתוך ויפריד את העור והשומן מדפנות הבטן עד לגובה הצלעות, ויתפור את שכבת השרירים החשופה עד לקבלת מראה בטן שטוחה ומהודקת. לאחר מכן, הטבור ימוקם מחדש על מנת להקנות לבטן מראה טבעי ויפה ככל האפשר. הניתוח עצמו אורך בממוצע בין 3 ל- 4 שעות. מה הם הסיכונים הכרוכים בהליך זה? כמו בכל ניתוח, גם בניתוח זה ישנם סיכונים אפשריים. ראשית, מדובר בניתוח בהרדמה מלאה, כך שקיימים הסיכונים הטבעיים בביצוע הרדמה. שנית, קיימת תמיד אפשרות לסיכונים כירורגיים בסיסיים כמו זיהום, דימום פנימי, פגיעות עצביות וכדומה. מומלץ מאוד לבצע בדיקה גופנית ובדיקת דם טרם הניתוח על מנת לקבל תמונת מצב ברורה ככל האפשר של המצב הגופני שלכם בזמן הניתוח.  נושא נוסף שיש לקחת לתשומת הלב הוא הצלקות. אנשים רבים חוששים מביצוע ניתוחי מתיחת בטן בגלל החשש מצלקות לאחר הניתוח. מנתחים פלסטיים מנוסים, יודעים לבצע את הניתוח בצורה כזו שהצלקת שתישאר תהיה קטנה ודקה ככל האפשר, וכן שתהיה ממוקמת במקום מוסתר מתחת לקו בגד הים. 

מה הוא תהליך ההתאוששות?

במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח סביר שהמטופל ירגיש כאבים ונפיחות באזור הבטן, וכן קושי בביצוע פעולות יום יומיות והליכה. במהלך ימים אלה, מומלץ לנוח ככל האפשר ויש ליטול תרופות אנטי דלקתיות. חזרה מלאה לשגרה אפשרית בדרך כלל כשלושה שבועות לאחר הניתוח, אך כל מקרה לגופו ויש תמיד להישמע לכל הוראות הרופא והצוו הרפואי במלואן. 

מתיחת בטן – טיפים ועצות חשובות

אם עשיתם כבר מספיק ׳דיאטות׳, שמרתם על תזונה נכונה, הקפדתם על ביקורים קבועים במכון כושר ועדיין, הבטן שלכם רפויה ומדלדלת, כנראה שזה כבר לא תלוי בפעולות שתעשו. במהלך השנים, הגוף שלנו משתנה, עובר לידות והריונות או ירידה דרסטית במשקל. כמובן שגם לגנטיקה יש משמעות רבה והשפעה על מבנה הגוף שלנו. ישנם הריונות שגורמים לשרירים ולסיבי האלסטין בבטן להיקרע, לכן היא כבר לא תהיה מוצקה כשהייתה. העור מדלדל וגם אופן פיזור השומן משתנה. פעילות ספורטיבית תמיד חשובה ונחוצה, אולם בחלק מהמקרים לא בהכרח תשנה את מראה הבטן, ומכאן, הרבה פעמים, הדרך לקבלת החלטה לניתוח מתיחת הבטן קצרה.

3 טיפים חשובים למנותחים שעברו ניתוח למתיחת בטן:

1.    עד חודש לאחר הניתוח יש להימנע מנשיאת משקל כבד. 2.    חשובה מאוד השמירה על הגיינה וניקיון ושימוש בסבון אנטיספטי, על מנת להימנע מזיהום באזור הצלקת. 3.    הקפידו לבקש מהרופא המנתח לבצע את קו החיתוך נמוך ככל הניתן, על מנת שהצלקת תבלוט כמה שפחות. הניתוח מתאים למטופלים עם עודפי עור גדולים באופן משמעותי. בשיטה זו, מוציאים במהלך הניתוח את עודפי העור הנמצאים בבטן התחתונה: מאזור הטבור ועד שיער הערווה, ולרוחב הבטן- מעצם אגן אחת לעצם האגן השנייה.

מתיחת בטן אורכית

שיטה זו מתאימה למטופלים שריכוז העור העודף שלהם אינו בבטן התחתונה, אלא מעל ומתחת לטבור, כלומר באמצע הבטן. שיטה זו מכונה אורכית, כיוון שמתיחת הבטן בה מתבצעת לאורך הבטן. מיני מתיחת בטן ניתוח זה הינו פשוט יותר מהניתוחים שהוזכרו, היות והוא מתאים למטופלים שעודפי העור אצלם מרוכזים בבטן התחתונה, אך שרירי הבטן שלהם הינם חזקים ולא רפויים. בהשוואה לניתוח מתיחת בטן מלאה, ניתוח זה הוא קל ופשוט יותר. ומשאיר אחריו צלקת קטנה בבטן התחתונה.

לסיכום

לפני שניגשים לניתוח מתיחת בטן חשוב להתייעץ עם רופא מנתח מומחה שיוכל לתת לכם את התוצאה המושלמת עלייה תמיד חלמתם.
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: