ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

הרמת חזה

רפואת שיניים אסתטית – לתכנן את החיוך המושלם

 

לתכנן את החיוך המושלם: הכל על רפואת שיניים אסתטית

יופי הוא מכלול שמורכב מפרטים רבים ואחד המרכיבים החשובים ביותר בפנים יפות הוא החיוך. חיוך יפה גם הוא מכלול שמורכב מפרטים רבים: מבנה הפנים, צורת השפתיים והעובי שלהן, קמטי ההבעה, היחס בין האיברים השונים בפנים (העיניים, האף) ובין הפה, צבע העור ומרקמו, ועוד. אך לצד כל המרכיבים הללו, לשיניים השפעה שאין דומה לה על החיוך שלנו ועל יופיו.

ישנם אלמנטים רבים הנוגעים לשיניים שמשפיעים על יופיו של החיוך שלנו: חלקם תורמים לו ואחרים פוגעים בו. אחד מתפקידיה של רפואת השיניים האסתטית הוא למצוא פתרונות לבעיות שיניים שפוגעות ביופיו של החיוך בפרט וביופיין של הפנים בכלל.

באופן כללי ניתן לומר שחיוך מושלם מורכב משיניים לבנות, ישרות ומסודרות.

רפואת שיניים אסתטית מתחילה עם שיניים לבנות

לבן הוא הצבע של החיוך המושלם, כך כולם יודעים. מה שפחות ידוע הוא שלבן איננו תמיד הצבע הטבעי של השיניים. הגוון הטבעי הוא אוף-ווייט (לבן "מלוכלך" קמעה), שנהבי ובהרבה מקרים אפילו צהבהב. אם לא די בכך, גם מי שמקפיד על ניקיון השיניים וטיפול שגרתי בהם יגלה שעם השנים הגוון שלהם הופך יותר צהבהב. הסיבה לכך היא תהליכים טבעיים של שחיקה בשן שגורמים לשכבה החיצונית של השן להפוך שקופה יותר ולחשוף את החלק הפנימי של השן שגוונו צהבהב יותר. בנוסך לתהליכים טבעיים, גם מאכלים (כמו רוטב סויה, פירות יער וכו), משקאות (כמו קפה ותה) והרגלים (כמו עישון) מכתימים את השיניים ומלכלכים אותן.

אבל אל דאגה – רפואת השיניים האסתטית מציעה מגוון טיפולים שיאפשרו לנו לחשוף שיניים לבנות ומבהיקות בחיוך מושלם. בכלליות ניתן לדבר על שני סוגים של הלבנת שיניים:

·הלבנה חיצונית שהיא הנפוצה יותר. ישנן שיטות שונות להלבנה חיצונית – חלקן נועדו להסרת לכלוך מהשן והעלמת כתמים ואחרות נועדו להעניק לשן את הצבע הלבן באמצעות חומרים מתאימים.

·הלבנה פנימית שמטרתה לטפל בחלק הפנימי של השן ולתקן נזקים ארוכי טווח לצבע השן. מדובר בהליך מסובך יותר שנעשה בחלק הפנימי של השן – כפי שהזכרנו, החלק החיצוני של השן הוא שקוף ולכן הלבנת החלק הפנימי יוצרת שן לבנה.

שיניים ישרות – הסוד של רפואת שיניים 

הגורמים לשיניים שאינן ישרות הם רבים: מגנטיקה ועד טראומה שנגרמת מתאונה. כך או כך, כיום ניתן ליישר את השיניים על מנת לקבל צורה טובה יותר של כל שן בנפרד וגם ביחס לשיניים האחרות. יישור שיניים כבר איננו עניין רק לילדים – למרות שעדיין קל יותר ליישר שיניים בגיל צעיר. כיום גם ישנן טכניקות יישור שיניים בלתי נראות – המכשירים והאלמנטים שמיישרים את השיניים נעשים כך שלא ניתן לראות אותם.

במקרים יותר מסובכים, לא מספיק ליישר את השיניים כיוון שהנזק המבני עמוק יותר וקשור למבנה החניכיים עצמן או לטראומה חמורה כלשהי. במקרים כאלה יידרש טיפול אסתטי עמוק יותר שיטפל במבנה הלסת והחניכיים.

שיניים מסודרות

בעיה נוספת היא שן שבורה שיוצרת חוסר סדירות בשיניים. התיקון תלוי במצב השן שנותרה – לעיתים מספיק כתר שהוא מילוי של החוסר בשן; במקרים אחרים יש לבנות מחדש את השן מהיסוד. כך או כך מדובר בהליך נפוץ ברפואת שיניים אסתטית.

חיוך מושלם איננו חלום בלתי ניתן להשגה. כיום ישנן טכניקות מגוונות שיכולות לסייע לנו לתקן את המצב הקיים ולסייע לנו להוסיף את החיוך הזוהר למכלול היופי שלנו.

למידע נוסף, ממליצים לכם להיכנס אל בלוג מאמרים רפואיים – ד"ר יעקב בר.

בהצלחה!

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: