ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

מתיחת פנים

מתיחת פנים – נקודות חשובות ומידע

ניתוח מתיחת פנים הוא הליך שנועד לטפל בצניחה של רקמות הצוואר והפנים. צניחה זו מתרחשת עם הגיל והיא נובעת משינויים מסוימים המתחוללים ברקמות:

רקמות החיבור בגוף, הקולגן והאלסטין, מתמעטות ומאבדות מאיכותן עם ההזדקנות. השינויים שבאים בעקבות זאת כוללים את התרופפות העור, ההופך לדק ומאבד מגמישותו וכך נוצרים עודפי עור באזור התחתון של הפנים.

הרצועות המקבעות את העור מתרופפות וגורמות לצניחת רקמות הפנים כלפי מטה. כך נוצרים קפלי עור באזור הפה. השומן התת-עורי מתדלדל וצונח מטה, וכך הפנים מאבדות נפח באזור הלחיים ונוצר מראה מוארך. העצמות מתדלדלות ונספגות באזור הלסת וכך נוצר המראה הגרום הטיפוסי לעיתים מעל לגיל מסוים.

סוגי הניתוחים השונים במתיחת פנים

קיימים שני סוגים עיקריים של ניתוחי מתיחת פנים:

מתיחת פנים מלאה

הליך זה כולל הידוק של רקמת החיבור סביב שרירי הפנים, אשר התרופפותה גורמת לפנים להיראות נפולים. המנתח מסיר את עודפי העור וכן מוסיף שומן עצמי במקרה שיש להוסיף נפח שאבד. הסרה והוספה זו הם למעשה פיסול מחדש של הפנים ותוצאתו היא מראה צעיר, מלא ובריא של הפנים.

מיני-מתיחת פנים

זהו הליך פשוט יותר, המיועד לרפיון מועט יחסית של עור הפנים, כאשר עור הצוואר עודנו מתוח. מצב זה אופייני למטופלים בשנות הארבעים לחייהם. בהליך זה מתבצע ניתוח להרמת פנים בחתך אחד בלבד, בקדמת האוזן.

מתיחת פנים – החשש מתוצאות לא טבעיות

חשש זה מקורו באופן בו ביצעו את הניתוח לפני מספר עשורים, כאשר ניתוח להרמת פנים כלל טיפול ברפיון העור בלבד. הפתרון היה מכני וכלל אך ורק מתיחה של עור הפנים, מה שגרם לתוצאה להיראות לא טבעית ומתוחה יתר על המידה, ולעתים אף חסרת הבעה.

בעשורים האחרונים חלה התקדמות בהבנת מבנה הפנים והרקמות ובאופן בו הם משתנים לאורך השנים. עם הבנה זו התגבשה ההכרה, כי לצד המתיחה יש לבצע גם הרמה של הרקמות. נקודת המבט ההוליסטית על הפנים, שאינה מתמקדת עוד באזור אחד בלבד אלא רואה את הפנים כמכלול, משלבת לעתים את ניתוח הרמת הפנים בניתוחים משלימים כגון הרמת גבות ועפעפיים, עיבוי שפתיים והזרקת שומן. גישה משולבת זו מביאה לבסוף למראה צעיר וטבעי.

שלבי ההכנה לניתוח מתיחת פנים

השלב הראשון בהכנה לקראת ניתוח להרמת פנים הוא בדיקה אצל הרופא המנתח. הרופא יבדוק את איכות העור ואת תכונותיו השונות כגון עובי, מרקם, גמישות, מבנה הפנים, אופן פרישת הקמטים ועומקם, פרישת השומן התת-עורי בפנים ובצוואר. לפי כל המידע הזה, המנתח יקבע מהי הטכניקה המתאימה לניתוח הספציפי, כמו גן בהתחשב בגיל המטופל וההיסטוריה הרפואית שלו.

בשלב השני יערכו בדיקות שונות ובהן בדיקות דם, א.ק.ג. וצילום חזה. מטופלים מסוימים יידרשו לבדיקות עיניים.

השלב השלישי, ההכנה לניתוח עצמו, כולל הפסקת עישון במשך שלושה שבועות טרם הניתוח, שכן העישון משבש את אספקת הדם ומגביר את הסיכון לסיבוכים ניתוחיים. בשבועיים הקודמים לניתוח יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה כגון אספירין ונוגדי דלקות שאינם סטרואידים ובשמונה השעות טרם הניתוח תתבקשו לצום. 

מה כולל ניתוח מתיחת פנים?

הרופא המנתח יוצר חתכי גישה במקומות נסתרים סביב השיער ומאחורי האוזן, ומפריד בין העור לבין הרקמות שמתחתיו. לאחר מכן מתבצע הידוק רקמת החיבור המצויה סביב שרירי הפנים, ולעתים הסרה חלקית שלה. פעולות אלה ופעולות משלימות נוספות מסייעות ליצירת מראה פנים מתוח, צעיר ובריא יותר.  במקרים מסוימים, המנתח אף יזריק לאזור שומן, שנועד לעבות ולמלא חוסרים בנפח של חללים שונים בפנים.

 

לקריאה נוספת על ניתוח מתיחת פנים לחצו כאן

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: