ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

התאוששות מניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן – התאוששות והחלמה

ניתוח מתיחת בטן – עובדות על החלמה והתאוששות 

כמו בכל תהליכי הניתוחים לעיצוב הגוף או התערבויות חיצונית כלשהן, כבר בימים הראשונים תחל תחושת אי נוחות וכאבים ההחלמה אינה דבר נעים ודורשת הרבה סבלנות. עיקר הכאב הינו בתזוזה, אך משככי כאבים, מנוחה ושתיה מרובה יפחיתו אותו. לאחר ניתוח מתיחת בטן, במהלך תקופת זמן שנעה בין שבועיים לחודש יהיה עליך לפעול בהתאם להוראות המדוייקות שינתנו לך על מנת לקבל את התוצאה המקסימלית והטובה ביותר.

הימים הראשונים – לאחר ניתוח מתיחת בטן

בתקופה ההחלמה הקושי העיקרי הינו בפעולת הקימה והשכיבה מהמיטה;

במהלך השבוע הראשון, תהיה מגבלה בתפקוד השוטף ובהתניידות העצמאית בבית; את הבטן תחבוש הייטב חגורת בטן, לתקופה של כשבועיים, על מנת לצמצם את המתח על העור ולמנוע הצטברות של נוזלים.

לעיתים יצוצו שטפי דם, נפיחות, בצקות ושינויים בחישה בבטן התחתונה שיחלפו עם הזמן. כל זאת יערך לתקופה של בין שבוע לשבועיים, תלוי מטופל ומשתנה מאדם לאדם. יש להימנע מפעילויות הדורשות מאמץ רב לדוגמה: הרמת משקלים, התכופפות יתרה וכדומה.

בנוסף, לאחר ניתוח המתיחת בטן יש להימנע באופן מוחלט מלשכב על הבטן בזמן השכיבה, למשך תקופה של כחודש בה הבטן מאוד רגישה וכל לחץ עליה יכול להשפיע לרעה על התוצאה הסופית. פעולות כגון שיעול, צחוק, התעטשות וכל פעולה המסתמכת על שרירי הבטן, תכאב יתר מהרגיל אך נחוצה על מנת להקיז החוצה ליחה המצטברת בבסיס הריאה ומעכבת מעבר אוויר תקין.

אך עם זאת נדרש כמובן להניע את הגוף, למעט זמני השינה, בכדי לעצור היווצרות קרישי דם בורידי הגפיים התחתונות. שכיבה ממושכת במיטה תאט את קצב ההחלמה ותקשה על הגוף להחלים בקצב הטוב ביותר.

במהלך השבוע השני יחול שיפור משמעותי בהזדקפות הגוף, שפיפות בזמן ההליכה תשתפר והגוף יזדקף, המתח המורגש על איזור הבטן יפחת בהדרגתיות. התפרים יתמוססו והצלקות יקטנו. כבר יוכל המטופל להתקלח עצמאית, ולעשות את מטלות הבית השיגרתיות, שרירי הבטן המתוחים יתרופופו והשינויים בחישת הבטן התחתונה יחלו להתאזן ולחזור לעצמם.

יש לשים לב כי החזרה לשיגרה תעשה בהדרגתיות, עם הצבת גבולות ועד להגעה לשיגרה רגילה, מלאה ומתפקדת. בנוסף, יש להתייחס לכל מקרה לגופו ולקצב הדרוש לו על מנת להגיע להחלמה מלאה. תפקוד מלא יתאפשר לאחר שבועיים בממוצע, בו יוכל המטופל לחזור לעבודה השוטפת ולאורח החיים אליו היה רגיל לפני ביצוע הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן תופעות הלוואי השכיחות ביותר 

הסתבכויות לאחר ניתוחים אינן שכיחות ואף נדירות בקרב ניתוחי מתיחות הבטן, לאורך השנים הוכיחו ניתוחים אלו כי הם אינם מסכני חיים ונחלו  אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. ניתוח מתיחת בטן נחשב כיום לאחד מהנתוחים הבטוחים בתחום.

אך הסיכונים תמיד קיימים ולטובת היוצא מן הכלל, הסיכוי לדימום, צלקות נפוחות, זיהומים , קיים ולעיתים רחוקות מאוד, עלולוים להתרחש תסחיפי ריאות וקרישי דם ורידיים ברגליים אשר יובילו לטיפול מידי באישפוז בבית החולים ולאחר מכן לטיפול ביתי קפדני

כיוון שהתייצבות רקמת הבטן אורכת זמן, את התוצאה המקסימלית ניתן יהי לראות רק לאחר מספר חודשים לא באופן מידי בסיום הניתוח. נדרשת סבלנות בטיפול ולעיתים קו הצלקת עלול לעלות ולהשתנות, אך השינוי הינו מינורי.

למידע נוסף, ממליצים לכם להיכנס לעמוד ניתוחים פלסטיים.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: