ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

זמן קריאה עד 5 דקות

סיכונים בניתוח אף

כדאי לדעת: מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח אף?

כבכל הליך כירורגי, גם בניתוחים קוסמטיים, לרבות ניתוחי אף, יש סיכונים. נכון הדבר שניתוח אף הינו אחד מהניתוחים השכיחים ביותר בעולם הכירורגיה הפלסטית, בין שיהיה לצרכים אסטטיים ובין שמצרכים רפואיים. ואף על פי שהסיכונים הכרוכים בו מועטים, הוא עדיין אינו נטול סיבוכים לחלוטין. לכן, לפני שאתם מחליטים לעשות את הניתוח, חשוב להכיר את התופעות העיקריות שלו:

הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח אף:

שינוי צבע העור וחוסר סימטריה
חלק מן המנותחים חווים תופעת לוואי שבה צבע העור משתנה. אין בכך סיכון בריאותי משמעותי ולאחר כמה שבועות העור חוזר לצבעו המקורי. תופעה נוספת היא חוסר סימטריה הנראית בתקופה הראשונה שלאחר הניתוח, הנגרמת בשל הנפיחות של כלי הדם.

דימום
במרבית המקרים מופיע דימום בשבוע שלאחר הניתוח. במידה ומדובר בדימום מסיבי או מתמשך יש ליצור קשר עם צוות המרפאה.

זיהומים
זיהום היא תופעה אשר יכולה להתרחש לאחר כל ניתוח באשר הוא. חשוב לאבחן אותו בזמן ובמידה והוא מופיע ניתן לפתור אותו באמצעות אנטיביוטיקה מתאימה. חשוב להדגיש: במידה והזיהום לא נעלם במשך כמה שבועות, יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.

פגיעה בחוש הריח
בעקבות הנפיחות המוגברת לאחר הניתוח, ישנם מטופלים אשר סובלים מפגיעה בחוש הריח, אך אין צורך לדאוג מפני שמדובר בתופעה זמנית אשר נעלמת מספר שבועות לאחר הניתוח. בחלק מהמקרים, מטופלים מדווחים על חוסר תחושה באף, זוהי גם תופעה חולפת.

קשיים בנשימהבדרך כלל המטופלים יחוו קשיי נשימה בימים הראשונים שלאחר ניתוח אף, שכן יהיו להם טמפונים בנחיריים אשר חוסמים מעבר של אוויר. לאחר מכן התחושה תמשך בשל היווצרות קרישי דם באף ולאחר תקופה של מספר שבועות הקושי אמור לחלוף. במקרים מסוימים מתעוררת בעיה ארוכת טווח של קושי בנשימה, לעיתים בגלל בעיה קודמת של המנותח. זהו למעשה אחד מהסיכונים הגדולים ביותר בניתוח אף, אך לרוב ניתן להמנע מבעיה זו על ידי מילוי אחר כל הוראות הרופא למשך תקופת ההחלמה ובעיקר הימנעות משימוש בתכשירים שמטרתם ׳לפתוח את האף׳ (למעט מי מלח). במידה ואכן מדובר בבעיית נשימה לטווח אורך, יתכן וניתן יהיה לפתור אותה באמצעות ניתוח חוזר.

חום
במידה ובימים שלאחר הניתוח חום גופכם עלה במהירות והגיע ל-38 מעלות, יש ליצור קשר מיידי עם הרופא לקבלת טיפול מתאים. 

כאבים
כאבים הם חלק מתופעות הלוואי הרגילות לאחר הניתוח. בדרך כלל מדובר על כאבים חזקים באזור האף והפנים, ויתכנו גם סימני שטפי דם באזור האף והעיניים. ניתן לקחת משככי כאבים, אך יש לעשות זאת לפי הוראות הרופא.


קריש דם
קריש דם הוא אחד מהסיכונים בכל ניתוח בהרדמה מלאה. במקרה של היווצרות קריש דם, תרגישו תחושה הדומה לתחושת בחילה, המתבטאת בעיקר בתחושת חנק באזור הגרון. במקרה הזה חובה ליצור קשר עם הרופא המטפל באופן בהול.

כיצד ניתן להפחית את הסיכונים בניתוח אף?

עוד לפני שאתם קובעים את הניתוח רצוי לדבר עם הרופא ועם צוות המרפאה ולשאול בנוגע לסיכונים ולקשיים לאחר הניתוח, כך תוכלו לקבל מידע מקדים על הסיכונים בהליך אותו אתם הולכים לעבור. אין דרך למנוע לחלוטין סיכונים בניתוח אף, אבל באמצעות רופא מנוסה וצוות מיומן בהחלט ניתן להפחית את הסיכון.


רגע לפני הניתוח אף – עוד כמה טיפים שיכולים לסייע לכם


אל תתביישו לשאול ולחפש  מידע לגבי עבודותיו הקודמות של המנתח. רק חשוב לשים לב שבימינו יש שפע של מידע זמין באינטרנט, ולעיתים הוא עלול להיות מוטה ולא נכון. כאשר אתם קוראים חוות דעת, וודאו שהן מגיעות מאנשים אמיתיים, שאכן נותחו על ידי אותו רופא, ולא על ידי אנשים בעלי אינטרסים.

למידע נוסף, מזמינים אתכם לפנות אלינו דרך העמוד צור קשר.

בהצלחה!

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
צרו עמנו קשר
נשמח לתת לכם ייעוץ אישי

מאמרים נוספים שאולי תאהבו: