ניתוח הרמת עפעפיים

במשך השנים נוצרים עודפי עור ושומן בעפעפיים

התופעה מתחילה להפריע בשנות הארבעים ולפעמים אף מוקדם יותר (אצל אנשים עם נטייה משפחתית לעודפי עור בעפעפיים). התופעה גורמת למראה עייף, לתחושת כובד בעפעפיים, במקרים קיצוניים להפרעה בשדה ראייה, ולנשים קושי באיפור העפעפיים.

ד״ר בר - ניתוח הרמת עפעפיים

מה כולל ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח הרמת עפעפיים כולל עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים או כל ארבעת העפעפיים. בעפעפיים העליונים מסירים את עודפי העור, ולפעמים עודפי שומן המצטברים בחלק הפנימי הקרוב לגשר האף. הצלקת נמצאת בקפל העפעף, כ- 8-10 מ”מ מעל קו הריסים. אזור העפעפיים מצטלק הכי יפה בגוף בגלל העור הדק, לכן הצלקות כמעט ולא תיראינה כעבור מס’ חודשים.

בעפעפיים התחתונים המרכיב הדומיננטי הוא בד”כ עודפי השומן, שומן זה למעשה הוא שומן ארובת העין הבולט עקב החלשות המחיצה הגובלת אותו עם השנים. בניתוח פותחים את המחיצה וכורתים את השומן העודף, או שפורשים אותו בצורה שלא יבלוט.

קיימות שתי גישות בניתוח הרמת עפעפיים תחתונים:

גישה דרך הלחמית:

שיטה זו מיועדת להסרת עודפי שומן בלבד ואינה כוללת צלקות חיצוניות הגישה לשומן העודף נעשית דרך הלחמית בחלק הפנימי של העפעף.

גישה דרך העור:

שיטה זו מיועדת להסרת עודפי עור ושומן וכרוכה בצלקת מתחת לקו הריסים התחתון

ניתוח הרמת עפעפיים נעשה באלחוש מקומי

ניתוח הרמת עפעפיים נעשה באלחוש מקומי עם טשטוש או בהרדמה כללית ונמשך כשעה. משתחררים הביתה כעבור מספר שעות וחוזרים כעבור שבוע להוצאת תפרים. משך השבוע צפויה נפיחות ושטפי דם סביב העיניים. לאחר הסרת התפרים ניתן להסתיר את סימני שטפי הדם ע”י איפור למשך מספר ימים נוספים.

תוצאות ניתוח הרמת עפעפיים מחזיקות לשנים רבות.

הסיבוכים הכרוכים בניתוח הרמת עפעפיים הם בד”כ הסרת יתר של עור, במיוחד בעפעפיים התחתונים, הגורמת לחוסר יכולת לסגירה מוחלטת של העין וכתוצאה מכך לגירוי ודמעת. עפעפיים נועדו לשמור על גלגל העין מפגיעות חיצוניות ולפזר מסך של דמעות על פני הקרנית להגנה על העין. הזדקנות העפעפיים באה לידי ביטוי בצניחת העור ברפיון שרירים,קמטים וקמטוטים כמו כן הופעת שקיות שומן מתחת לעיניים ואובדן מרקם העור. מטרת הניתוח אינה לשנות את מפתח העין או מבנה העין אלא לרענן ולהצעיר את מראה העין וסביבתה באמצעות סילוק עודפי העור ושקיות השומן. במקרים מסויימים עודפי עור העפעפיים חמורים עד כדי הפרעה בשדה הראיה.

כמה זמן הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בתוספת תרופות לטשטוש דרך הוריד.בעפעף העליון החתך יהיה כס”מ מעל קו הריסים ובקמט שלאורך העפעף.

בעפעף התחתון החתך יהיה לאורך ובצמוד לקו הריסים. משך הניתוח כשעה, ולאחר מספר שעות מנוחה באשפוז משתחררים הביתה בבית מומלצת מנוחה של כמה ימים כאשר צריך לשים רטיות קרות על העיניים כדי למנוע נפיחות או בצקת. לרוב התפרים אינם מסיסים לכן יש צורך להסיר תפרים לאחר כשבוע. יש תחושת אי נוחות ורגישות להבזקי אור ליובש קור או חום במשך כשלושה חודשים לאחר הניתוח.

סיבוכים אפשריים

לעיתים רחוקות נוצרת משיכה של העפעף או חלק ממנו כלפי מטה סיבוך כזה אם הוא קל לרוב מסתדר מעצמו.

ניתוחי הרמת עפעפיים - תוצאות