ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הקטנת חזה

ניתוח הרמת חזה

הקטנת חזה לגברים

למי מיועד ניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה מיועד למספר מצבים:

  • נשים בעלות חזה קטן (שדיים קטנים). המושג הזה מתייחס הן לתוכן השד והן לגודל המעטפת העורית שלו. אם גם התוכן וגם המעטפת קטנים, מדובר בשד המתאים להגדלה.
  • השד היה מלא, והתרוקן לאחר הנקה או ירידה במשקל, אך אינו בעל מעטפת עורית גדולה או צנוחה.
  • השד ריק ונראה נפול, אך למעשה הפטמה נמצאת בגובה המתאים, כלומר מעל לקפל התת שדי, ואילו מתחת לקפל התת שדי יש צניחה מסוימת של החלק התחתון של השד.
  • השדיים מאוזנים לחלוטין בין גודל למעטפת, אלא שהאישה פשוט מעוניינת בהגדלת החזה.

ד״ר בר - ניתוחי חזה

ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח נפוץ מאוד בקרב מגוון רחב של נשים בגילאים שונים. רצוי לעבור הגדלת חזה לאחר סיום תקופת הגדילה בגיל 17-18 . ניתן לבצע את הניתוח בכל גיל מאוחר יותר. גם נשים בגילאים 60-70.

מספר גורמים משפיעים על ההחלטה לגבי הגודל האידאלי בהגדלת חזה:

פרופורציות הגוף

גובה, משקל, רוחב בית החזה, נפח השד הקיים וגודל המעטפת העורית – כל אלה הן עובדות ונתונים אובייקטיביים.

נשים רבות מגיעות לייעוץ עם דעה קבועה מראש לגבי גודל המשתל אותו הן מבקשות. החלטה כזו לרוב מבוססת על ניסיון של חברותיהן שעברו הגדלות חזה. מה שלא נלקח בחשבון הוא שכל אישה שונה בגובה, גודל בית החזה, גודל השדיים והיקף המעטפת. לדוגמא משתל בגודל 300 גר’ יביא שד אחד לגודל B ושד אחר לגודל D , תלוי מה הוא גודלו של השד המקורי כמו כן ריבוי המידע באינטרנט שבהרבה מקרים הוא חלקי, מוטעה וסותר גורם לעתים לבלבול ולהחלטות מוטעות של גודל המשתל וסוגו. סוגי ההדמיה הנערכים בזמן ייעוצים גם הם אינם מסוגלים להמחיש כראוי כיצד ייראה החזה לאחר הגדלה.השיטה הטובה ביותר לבחירת גודל המשתל– אל תתייחסי למספרים! 300, 400, 250, אין משמעות למספרים לכשעצמם, ואין הם יכולים לתת לך מושג נכון לגבי הגודל שיתקבל. כנסי לחנות חזיות, קחי חזייה במידות B,C או מה שאת מעוניינת ומדדי את גודל הגביע. אמרי לרופא את גודל הגביע בו את מעוניינת והוא כבר ידע לתרגם זאת לגודל המישתל.

הרוב המכריע של המשתלים מורכב ממעטפת חיצונית של סיליקון גמיש, ומתוכן פנימי של סיליקון ג’ל בדרגות רכות שונות. זהו המשתל המרגיש קרוב יותר מכל השאר לתחושה של שד טבעי והוא הנפוץ ביותר בשימוש במדינת ישראל. קיימים גם משתלים שלהם מעטפת סיליקון ותוכן המורכב ממי מלח. משתלים אלו נפוצים בשימוש בעיקר בארה”ב עקב החוקים שאסרו תקופה ארוכה שימוש במשתלי סיליקון מלא עקב חשש שהסיליקון עלול לסרטן, חשש שהתברר בסופו של דבר כלא נכון. כיום גם בארה”ב עוברים יותר ויותר לשימוש במשתלי סיליקון מלא. קיימים גם משתלים העשויים מחומרים אחרים כגון הידרוג’ל ומשתלים שלהם מעטפת של חומר דמוי ספוג הנקרא פוליאוריתן. למשתלים אלה יתרון בכך שאינם גורמים להתקשות קופסיתית של השד ועקב הידבקותם המהירה לרקמות, אינם מסתובבים ואינם מתהפכים. הם משמשים להגדלת חזה רגילה וכן במקרים מיוחדים, כמו לאחר סיבוכים של יצירת קופסית קשיחה סביב המשתל או במקרים של שחזור חזה לאחר ניתוחים עקב גידולים בשד.

משתל עגול הוא סימטרי מכל כיווניו ונראה כמעין סופגנייה. משתל אנאטומי צר יותר בחלקו העליון ומתרחב בהדרגה לקראת הקוטב התחתון ונראה כמו טיפה או “אגס”. למשתל יכולה להיות בליטה גבוהה או נמוכה, קוטר גדול או קטן. הגבהים והגדלים מותאמים לפי המבנה הייחודי של כל שד. קיימים חילוקי דעות בין המנתחים לגבי יתרונותיו וחסרונותיו של כל משתל. אם מעוניינים במילוי ובליטה של החלק העליון של השד, המשתל העגול עדיף. אם מעוניינים בחלק תחתון מלא יותר וחלק עליון מתון יחסית, המשתל האנאטומי יתאים יותר. חסרונות המשתל האנאטומי: משתלים נוטים לעיתים להסתובב על צירם. אם המשתל עגול, אין לסיבוב זה משמעות. לעומת זאת משתל אנאטומי שהסתובב עלול לשנות את צורת השד מכיוון שהחלק הבולט שלו משנה מיקום. כמו כן המעטפת של המשתל האנאטומי קשיחה יותר עקב ההכרח לשמור על מבנה קבוע מראש ולכן התחושה נוקשה יותר. הוא שומר על צורתו גם בשעת שכיבה כך שיכול להיווצר לעיתים מראה לא טבעי כששוכבים על הגב והחלק התחתון של השד נשאר זקור.

מהלך הניתוח ולאחר הניתוח

הכנות לניתוח הגדלת החזה

ההכנה לניתוח הגדלת חזה תלויה בגיל ובמצב הגופני של המנותחת. יש צורך בביצוע בדיקות דם הכוללות ספירת דם ותפקודי קרישה. מעל גיל 40 נוסף א.ק.ג. ומעל גיל 60 גם צלום חזה. יש צורך בצום מוחלט של 6 שעות לפני הניתוח. הבדיקות נעשות בקופ”ח. בזמן הייעוץ ניתן הסבר ע”י הרופא טופס הסכמה מדעת לניתוח לעיונה של המטופלת. יש לחתום עליו לאחר עיון כמס’ ימים לפני הניתוח (מותר עד יום לפני הניתוח). אסורה חתימה על הסכמה ביום הניתוח לפי תקנות משרד הבריאות. ביום הניתוח נעשים צילומים של אזור הניתוח.

 מיקום החתך, מיקום המשתל (מעל או מתחת לשריר)

החתך בעור באורך כ- 4-6 ס”מ ברוב המכריע של הניתוחים הוא נעשה מתחת לשד באזור הקפל התת שדי. יש המבצעים חתכים בעטרה(סביב הפטמה) או בבית השחי. יש גם גישה דרך הטבור בה מכניסים שמתל ריק ומגולגל וממלאים אותו במי מלח לאחר המיקום. הגישה המקובלת בארץ במקום ראשון היא הגישה התת שדית ולאחריה הגישה דרך העטרה. הגישות דרך בית השחי והטבור נעשות בארץ לעיתים נדירות. יש לזכור כי לאחר שהשד גדל, החתך מסתתר למעשה ותחתיו וכמעט שאינו נראה לעין. באשר לשאלה המטרידה הרבה נשים, מעל או מתחת לשריר? שאלה זו מתייחסת לעומק, או לשכבה שאליה מחדירים את המשתל. המיקום הטבעי של המשתל אמור להיות מתחת לשד עצמו (“מתחת לשד”). מיקום זה עדיף במידה ולשד המקורי נפח משמעותי. במידה ורקמת השד דקה מאוד, עלולה צללית המשתל להיות גלויה מידי ותחושת המשתל מורגשת מתחת לעור ואז המראה והתחושה יהיו לא טבעיים. במקרה כזה מכניסים את השתל מתחת לשכבה נוספת והיא שריר החזה, ואז מתקבלים תחושה ומראה טבעיים יותר. לאחר הניתוח כואב מעט יותר מאשר מיקום מתחת לשד, אולם מדובר בד”כ על היומיים הראשונים בלבד.

כמה זמן להתאוששות? וכמה זמן להחלמה?

ניתוח הגדלת החזה נמשך בין חצי שעה לשעה ונעשה בהרדמה כללית. לאחר הניתוח המטופלת מועברת לחדר ההתאוששות כשהיא חבושה עם תחבושת אלסטית הדוקה סביב החזה. התחבושת אמורה להפחית את הסיכוי לתזוזה ולדמם בחלל השד לאחר הניתוח. לאחר כשעתיים של התאוששות משתחררים הביתה עם מרשם לכדורים נגד כאבים ואנטיביוטיקה ל-5 ימים. בזמן הניתוח מוזרקים משככי כאבים לחלל השד ולכן בערב הראשון כואב יחסית פחות מאשר ביום השני. למחרת הניתוח בשעות הצהריים מסירים את החבישה ומתקלחים. לאחר המקלחת לובשים חזיית ספורט. החזייה משמשת בשבוע הראשון לאחר הניתוח ולאחר מכן ניתן ללבוש חזיות רגילות, גם עם ברזלים. לא להסיר את הפלסטרים שמכסים את הצלקת עצמה, הם יוסרו ע”י ד”ר בר כעבור שבוע בביקורת במרפאה. בביקורת ד”ר בר יבחן את השד והצלקת הניתוחית, ויסיר את הפלסטר המכסה את הצלקת. אין צורך בהסרת תפרים, מאחר והם נספגים. מומלץ לנוח ביומיים הראשונים ולהימנע ממאמצים. לא להרים משאות או תינוקות בשבוע הראשון מחשש לדימום. אפשר לחזור לעבודה לאחר מספר ימים בהתאם לקצב ההחלמה. מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית הכרוכה בטלטול החזה או שימוש בשרירי החזה בחודש הראשון לאחר הניתוח. ים ובריכה – להמתין כשלושה שבועות. כעבור שבועיים ניתן להניח מדבקות סיליקון על הצלקת, אלה מדבקות שקופות המונחות כל הזמן על הצלקת ומוסרות רק למקלחת, ותפקידן לשפר את מראה הצלקת בטווח הארוך. מניחים אותן לתקופה של חודשיים עד שלושה. ביקורת נוספת תיעשה לאחר כחודש. כשבוע לאחר הניתוח החזה יראה זקור ונוקשה. במהלך 3-6 חודשים הבאים השד מתרכך ומקבל נפילה טבעית קלה. בשדיים עם מעטפת עור גדולה, הנפילה תבוא מהר יותר. בזמן זה ניתן להרגיש תחושות שונות האופייניות לתהליך ההחלמה, כגון גרד, דקירות כאבים ושינויי תחושה.

ניתוחי הגדלת חזה- תוצאות

הגדלת חזה - שאלות נפוצות

במידה וקיים פגם בשתל וכתוצאה מכך נגרם קרע המצריך החלפת המישתל, חברת המשתלים מעניקה זוג מישתלים חינם. עדיין יש צורך לשלם עבור שאר מרכיבי הניתוח.

מדבקות סיליקון – מומלץ לשים על הצלקת החל משבועיים לאחר הניתוח למשך חודשיים. זה גורם לצלקת להיות עדינה ויפה יותר.

במידה ולאם או לאחות היה סרטן שד, יש לבצע בדיקות של השד באמצעי הדמייה וכן בדיקה גנטית.

כן, המצב שאינו מתאים להגדלת חזה הוא מצב של שד נפול עם עודף עור גדול ופטמה שממוקמת נמוך, או מביטה כלפי מטה.

במקרה כזה, הפתרון הוא לבצע גם הרמת חזה. הגדלת חזה בלבד תגדיל את השד מבלי להרימו, והתוצאה האסתטית לא תשתפר, ולעיתים אף תוחמר. יש נשים המודעות לכך, הן מקבלות הסבר על התוצאה הצפויה, ולמרות זאת בוחרות בהגדלת חזה בלבד ללא הרמה, כדי להימנע מההצטלקויות הכרוכות בהרמה.

יש לזכור גם, כי תוספת המשקל עלולה לגרום לצניחה נוספת של השד.

נשים מתלוננות על רווח גדול בין השדיים. לא ניתן להקטין את הרווח בניתוח הגדלת חזה.

שדיים שבהם הפטמות ממוקמות לצד או לאמצע. לא ניתן לשנות את מיקום הפטמות.

שדיים הפונים באלכסון לצדדים. לא ניתן לגרום להם לפנות קדימה .

שדיים הממוקמים גבוה או נמוך בבית החזה. לא ניתן לשנות את מיקומם.

שדיים בעלי מראה צינורי (טובולרי), לא ניתן לשנות את המראה הבסיסי בניתוח הגדלת חזה בלבד.